Poradnik kierowcy: Samochodem do Polski

Pokonanie samochodem 2000 km to wyzwanie nawet dla doświadczonego kierowcy jednak wyprawa autem do Polski ma swoje zalety.

IMG_2259Największą z nich jest możliwośc zabrania większej ilości bagażu. Jednak również finansowo może się to opłacać. Bilety samolotowe za złotówkę to, jak wiemy, bajki, zwykle przelot jednej osoby to kikadziesiąt funtów a jeszcze trzeba dojechać na lotnisko. Jadąc autem możemy zmieścić się w kwocie 200 funtów (paliwo + prom) w jedną stronę – wychodzi niewiele drożej, a w najbardziej gorących okresach (święta, wakacje) często nawet znacznie taniej. Ale to jeszcze nie wszystkie korzyści. Będąc w kraju odwiedzamy często liczne, oddalone od siebie miejca. Mając do dyspozycji auto oszczędzamy czas i pieniądze. Warto też oddać je w Polsce do przeglądu – to okazja do kolejnych oszczędności. W drodze powrotnej możemy wyładować je ksiązkami czy domowymi smakołykami.

A zatem jak i którędy? Opcja najpopularniejsza to trasa Szkocja > przeprawa promowa z Dover do Francji > Antwerpia > Zagłębie Rury > Hanover > Berlin > Polska. Jest to opcja zdecydowanie najtańsza, bo przeprawa samochodu + 4 osób może kosztować nawet poniżej 20 funtów. Dla tych, którym nie uśmiecha się spędzenie doby za kółkiem są także bardziej wygodne opcje jak promy z Edynburgha do Zeebruge czy z Newcastle do Amsterdamu skąd do Polski tylko kilkanaście godzin jazdy, jednak jest to opcja znacznie droższa a niekoniecznie szybsza (są to rejsy po kilkanaście godzin). Tańszą opcją będzie po prostu przespanie się w hotelu albo nawet w samochodzie.

Decydując się na trasę przez Dover warto wyruszyć wieczorem – pozwoli nam to na nocne przemknięcie przez Anglię bez tkwienia w korkach a promy nad ranem są najtańsze. Po przeprawie warto przespać się choć kilka godzin – dzięki temu ominie nas poranny szczyt na belgijskich drogach. Pokrzepieni wyruszamy w dalszą drogę około południa dzięki czemu w okolice Berlina, drugie najbardziej zakorkowane miejsce na naszej trasie, docieramy wieczorem, kiedy ruch jest znacznie mniejszy. Pamiętajmy aby wyposażyć nasz samochód w naklejki korekcyjne na reflektory kiedy poruszamy się po przeciwnej stronie drogi niż zwykle, w przeicwnym przypadku będziemy oślepiać innych kierowców. I to chyba wszystko co trzeba wiedzieć – szerokiej drogi!


Poradnik ukazał się w miesięczniku Scotland.pl w 2009 roku

Comments

comments