O mnie


IMG_7124Moja kariera dziennikarska rozpoczęła się w podstawówce, gdzie publikowałem w gazetce Trele Morele. Byłem aktywny na tym forum także podczas nauki w Technikum, dlatego było dla mnie naturalną rzeczą, że po rozpoczęciu studiów zaangażowałem się w prasę studencką. Przez wiele lat współpracowałem z magazynem “Semestr” ale od czasu do czasu publikowałem także w innych miejscach, takich jak magazyn Relaz. Następnie zostałem dziennikarzem IT, pisząc o Linuxie i internecie dla magazynu Chip Special.

Od roku 2006, kiedy to zamieszkałem w Szkocji, współpracowałem z wieloma tytułami, publikując głównie w prasie i portalach emigracyjnych – między innymi szkocja.net, Scotland.pl, razem.co.uk, Nasze Essex. W końcu dorobiłem się stanowiska zastępcy redaktora naczelnego portalu gazetae.com, gdzie poza pozycją stałego felietonisty piszącego zarówno po polsku jak i po angielsku, odpowiedzialny byłem także za tłumaczenia pomiędzy językami polskim i angielskim oraz za tłumaczenia z czeskiego na oba z nich.

Podczas mojej emigracji związałem się także z branżą transportową, publikując w miejscach takich jak e-trucker.pl czy – w języku angielskim – w jednym z największych pism branżowych w Wielkiej Brytanii Truck and Driver. Od pewnego czasu sporadycznie współpracuję też z polskim branżowym portalem 40ton.net.

Dziś publikuję równolegle w języku polskim i angielskim. Poza tym jestem stałym współpracownikiem jednego z największych niezależnych portali czeskojęzycznych – Britske Listy. Moje teksty pojawiają się także m.in w portalu Visegrad Revue.

Przez ponad rok byłem felietonistą na portalu internetowym szkockiej telewizji STV gdzie co miesiąc w moim dwujęzycznym felietonie poruszałem tematy łączące polską społeczność w Szkocji oraz jej gospodarzy. Jeśli chodzi o Brytyjskie media to ostatnio moje teskty znajdziecie w portalu West Country Voices, byłem też publikowany w Timesie czy w Politics Home.

Strona orynski.eu jest próbą stworzenia miejsca, w którym byłby dostęp do jak największego archiwum moich publikacji oraz platformą pozwalającą mi na niezależne publikowanie nowych tekstów.

A co robię ze swoim życiem poza pisaniem? W Polsce studiowałem na Wydziale Fizyki i Astronomii, na emigracji uzyskałem tytuł Master of Arts w dziedziniach studiów czeskich oraz studiów o Europie środkowo-wschodniej na Uniwersytecie w Glasgow. Moja praca magisterska nosiła tytuł “Polski rock odzyskuje kontakt z rzeczywistością – obraz zycia codziennego w tekstach piosenek rockowego boomu lat 80-tych”. Jak nietrudno zgadnąć zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów w mojej dziedzinie jest niewielkie, więc na życie zarabiam w branży transportowej, ale ponieważ jest ona moją drugą pasją nie czuję się niespełniony. Szczególnie, że przez lata odbywała się ona w tak pięknych okolicznościach przyrody

Życie prywatne mam i prywatnym zamierzam pozostawić.View Tomasz Oryński's profile on LinkedInStrona orynski.eu nie powstałaby bez pomocy Łukasza Ludziejewskiego z wapnetmedia oraz porad Bartka Hałendy z Heads Up. Dziękuję!

Wszystkie materiały na tej stronie (jeśli nie zaznaczono inaczej) są mojego autorstwa.