Zwiedzamy Szkocję

IMG_6693Szkocja to piękny kraj. Jednak pogoda zmienia się tu szybciej niż w kalejdoskopie. Dlatego najlepiej podróżować po niej własnym samochodem.

Przez ponad dekadę mojej przygody z tym krajem zjeździłem ją, tak zawodowo jak i w celach turystycznych, wzdłuż i wszerz. Dzięki temu udało mi się poznać wiele miejsc, do których rzadziej zaglądają turyści. Wiem, że nie jestem jedyny, którego nie pociąga czekanie w kolejce z tłumem turystów z całego świata na wejście na Wallace Monument czy wyglądanie Potwora z Loch Ness z murów Urquhart Castle. Dużo ciekawsze wydają mi się miejsca o których często nie wiedzą nawet miejscowi… Dlatego postanowiłem przygotować narzędzie, którego zawsze mi brakowało, kiedy siadałem przed komputerem w celu wymyślenia “gdzie by tu jutro pojechać na wycieczkę”.

I tak oto witajcie w moim subiektywnym przewodniku po Szkocji. Owszem, może nie będzie on opatrzony profesjonalnymi fotografiami, z których aż wylewa się Photoshop, ale to nie szkodzi – założenie jest takie, że nie macie zachwycać się moimi tylko robić własne. Nie znajdziecie tu także odnośników do drogich hoteli czy rankingu pól golfowych, jednak jeśli siedzicie właśnie przed komputerem, obok stoi spakowany plecak i namiot a wciąż nie macie pomysłu gdzie udać się na jutrzejszą wyprawę, powyższa mapa jest właśnie dla Was (jeśli zaś wolicie przeglądać teksty w formie listy kliknijcie TUTAJ, wybierzcie przewodniki z menu kategorii lub w każdej chwili z chmury tagów po prawej wybierzcie “Zwiedzamy Szkocję“.

LEGENDA

 

Mapa ta jest próbą geograficznego umiejscowienia wszystkich dotychczas opublikowanych tekstów z cyklu “Zwiedzamy Szkocję”. Poza zaznaczonymi obszarami o których mówią moje artykuły, znajdziecie na niej proste ikonki:
– ikona samochodzika oznacza artykuł opisujący trasę do pokonania samochodem.
– ikona samochodzika na promie oznacza artykuł opisujący miejsce, do którego dotarcie wymaga przeprawienia samochodu promem.
– innymi ikonami oznaczał inne ciekawe miejsca do których zapraszam w moich przewodnikach, takie jak ogrody, zamki itp.
– ikoną znaku zapytania będę oznaczał miejsca, których dotyczą teksty nie będące sensu stricte przewodnikami.

 

Na kolejnych mapach wewnątrz poszczególnych artykułów oznaczam miejsca opisane w danym artykule. Znajdziecie tam także lokalizację punktów widokowych, plaż, miasteczek i wiosek godnych odwiedzin, zamków, latarni morskich i świątyń, megalitycznych budowli, ogrodów oraz innych cudów natury oraz wiele innych atrakcji opisanych w artykule.

 

W Szkocji legalne jest biwakowanie na dziko, pamiętajcie jednak o przestrzeganiu
Scottish Outdoor Access Code

Zapraszam do wspólnego zwiedzania Szkocji!