Lewackie Pitolenie o prawach autorskich (Gość: Mieczysław Jurecki)

Naszego dzisiejszego gościa nie trzeba przedstawiać, bo jest to legenda polskiego rocka – i nie tylko. Mało kto jednak wie, że Mieczysław Jurecki poza grą (między innymi) na basie w (między innymi) Budce Suflera aktywny jest także jako działacz organizacji walczących o ochronę praw autorskich kompozytorów i wykonawców.

Popularny Mechanik opowiada nam, jak na przestrzeni jego 50-letniej kariery na scenie zmieniał się rynek muzyczny, co zmieniło wprowadzenie ustawy o prawach autorskich i pokrewnych oraz jak żyje się muzykom dziś w dobie streamingu.

Rozmawiamy o tym, czym ochrona praw autorskich do utworów muzycznych różni się od innych form ochrony, czy w słynnych sporach o plagiaty chodzi o uznanie autorstwa czy po prostu zwyczajnie o pieniądze i o tum, jakich zmian oczekiwaliby muzycy oraz o tym, czy serwisy streamingowe takie jak Youtube są przyjacielem czy wrogiem artystów i słuchaczy.

Rozmawia #Tomek

Książka o której wspomina nasz gość to „Dirty Little Secrets of the Record Business: Why so much music you hear sucks” autorstwa Hanka Bordowitza.

Polecamy także obejrzenie dokumentu o kontrowersyjnej sprawie o plagiat w piosence Down Under

W podkaście wykorzystano fragmenty utworów:

1. „Down Under” (Colin Hay / Ron Stryker) w wykonaniu zespołu Men At Work

2. „Kookabura Song” (Marion Sinclair) w wykonaniu 1277 drużyny Skautów

 

Dodaj komentarz