Lewackie Pitolenie o prawach autorskich (gość: Jarosław Lipszyc)

W poprzednim odcinku o prawach autorskich nasz gość Mieczysław Jurecki – muzyk i działacz między innymi ZAiKSu – opowiedział nam o tym, jak kwestia praw autorskich wygląda z puntu widzenia twórcy. Jeśli jeszcze nie słuchaliście, to polecamy bo warto. Znajdziecie go tutaj

Brakowało nam – a także, z tego co piszecie, i Wam, drodzy słuchacze – szerszego spojrzenia na sprawę. Dlatego do kolejnej rozmowy na ten sam temat zaprosiliśmy Jarosława Lipszyca, literata, dziennikarza, wieloletniego prezesa fundacji Wolne Lektury (dawniej Nowoczesna Polska) oraz działacza na rzecz łatwiejszego dostępu do kultury. W rozmowie staramy się spojrzeć na kwestie tych uregulowań nie tylko od strony twórców oryginalnych dzieł, ale i twórców dzień pochodnych, zwykłych odbiorców czy szerszego społeczeństwa. Rozmawiamy nie tylko o aspektach praktycznych ale też – a może przede wszystkim – zastanawiamy się do kogo tak naprawdę “należą” dzieła.

W tym odcinki ponownie poruszamy te same tematy, ale próbujemy spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy.

Zapraszamy!


W logo podkastu wykorzystałem fragment oryginalnej ilustracji do książek o Kubusiu Puchatku autorstwa E. H. Sheparda (która jest już w domenie publicznej) 

Comments

comments

Dodaj komentarz