FACT CHECK: Czy to prawda, że COVID nie istnieje a holenderscy lekarze podają swoje państwo do sądu?

Taki wpis na szybko, jako że znajomy podatny na koronospiskowe bzdury podesłał mi dziś pewien filmik pytając “co na to powiem”. Jak zwykle postanowiłem zrobić szybki research i okazało się, że wystarczy chwilka, żeby mieć coś do powiedzenia. Tak więc skoro poświęciłem sprawie 15 minut, to teraz poświęcę kolejne 15 minut, żebyście Wy nie musieli jak filmik trafi do was. A o jakim filmiku mowa? Jest rozsyłany jako rzekomy dowód na to, że “eksperci potwierdzają, że pandemia nie istnieje” oraz że pozwali rząd Holenderski. Widzimy szereg ludzi siedzących za stołem. Przed nimi kolorowe chorągiewki z flagami różnych państw. Pani przedstawiająca się jako Elke de Klerk wypowiada się w imieniu holenderskich lekarzy o tym, że COVID to ściema i że zamierzają pozwać holenderski rząd za krzywdy wyrządzone ludzkości czy coś tam. Nie słuchałem uważnie.
 
Zamiast tego zaprzągłem w ruch wyszukiwarkę internetową. I co się okazało:
  • żadne z mediów głównego nurtu ani nawet niezależne poważne media (chyba, że żartobliwie zaliczymy do tego pocztu medianarodowe.com) nie piszą o tej sytuacji ani o żadnych innych pozwach anty-Covidowców wobec państwa holenderskiego. Znalazłem artykuł w jakimś dziwnym holenderskim źródle, który potwierdza, że faktycznie istnieje ktoś taki jak Elke de Klerk i szuka lekarzy, gotowych wraz z nią pozwać państwo które ciemięży ludzi tym, że walczy z pandemią. 
  • materiał po raz pierwszy pojawił się w internecie na portalu infowars.com (to ten od prawicowych oszołomów, teorii spiskowych i tak dalej, dyplomatycznie mówiąc “mało wiarygodne medium”) oraz innych podobnych źródłach.
  • filmik ma znak wodny Oracle Film. Niewiele jest o nich w internecie poza tym, że oferują usługi filmowe dla branży kryptowalutowej. (Zgaduję, że zapewne pobierają opłaty w Bitcoinach. Przypadek? Nie sądzę…)
  • internetowa wyszukiwarka praktykujących w Holandii lekarzy nie zna nikogo o nazwisku de Klerk. Nie wiadomo także nic o Dr Elke de Klerk gdzie doktor jest stopniem naukowym. Jest Dr Elke de Clerck, pracuje na uniwersytecie w Gandawie, znalazłem jej fotografię i wygląda zupełnie inaczej niż pani z filmiku. Poza tym Gandawa jest w Belgii. Wyszukiwarka praktykujących w Holandii lekarzy nie zna nikogo o takim nazwisku.Znalazłem za to Elke de Klerk, lekarza rodzinnego praktykującego na obrzeżach Antwerpii, ale to też w Belgii. Z holenderskiego artykułu który znalazłem wynika, że może to być ona. Jest tam zasugerowane, że nie ma prawa wykonywać zawodu w Holandii, nie jest powiedziane dlaczego.
  • po pani przedstawiającej się jak de Klerk głos zabiera profesor Dolores Cahill z Dublina. Tą panią w internecie można znaleźć bez problemu, w czerwcu było o niej głośno bo wyleciała z pracy za opowiadanie antynaukowych bzdur. W wywiadzie udzielonemu radykalnie prawicowemu Youtuberowi opowiadała o tym, że COVID to spisek i ściema i jest w ogóle niegroźny. Co ciekawe pani Dolores Cahill jest także działaczką polityczną radykalnej prawicy w Irlandii (skrajna partyjka domagająca się wyjścia Irlandii z Uni Europejskiej, bez parlamentarnej reprezentacji – co nie dziwne, bo ponad 90% Irlandczyków jest za członkowstwem w UE) oraz antyszczepionkowcem proepidemiczką. Występuje publicznie podczas irlandzkich protestów anty-maseczkowców.

Tyle faktów. Teraz zaprzęgnijmy do pracy logikę i zastanówmy się: co jest bardziej prawdopodobne:

– pandemia nie istnieje, ale ktoś dał radę przekupić praktycznie całe środowisko lekarskie i naukowe żeby fałszowało wyniki, miliony ludzi na świecie dało się nabrać, niektórzy tak bardzo się dali nabrać, że ciężko przechorowali COVID-19 albo nawet na niego umarli.

– ktoś znalazł kilkoro ludzi związanych ze światem naukowych, którzy mają opinię radykalnie odmienną od consensusu naukowego oraz radykalnie prawicowe poglądy i/lub opłacił ich, żeby nagrali filmik w którym przekonują, że COVID-19 to spisek aby destabilizować rządy, które i tak ledwo sobie radzą z pandemią.

William of Ockham pyta, czy pożyczyć Wam brzytwę?

Czy zatem zdanie “eksperci pozywają Holandię, bo pandemia nie istnieje” jest prawdziwe? 

NIE. Pani de Klerk i jej koledzy to żadni eksperci, pandemia istnieje, żadnego pozwu nikt jeszcze nie złożył a materiał filmowy to tylko wrzutka będąca częścią dezinformacji prowadzonej przez radykalną prawicę. Nie dajcie się nabrać. Jak to Wam (słusznie) radzą miłośnicy teorii spiskowych: włączcie myślenie. Krytyczne. Nie powielajcie byle bzdury, którą dostaniecie od kogoś na Facebooku bez samodzielnego / niezależnego sprawdzenia jej źródeł.

Dziękuję za uwagę. Linków do propagandowych źródeł nie podaję, aby nie nabijać im klików. Kto chce, to sobie znajdzie.


Zwrócono mi uwagę, że nie wyraziłem się zbyt ściśle. Faktycznie, blognotka powstała w piętnaście minut na przysłowiowym kolanie i nie jest to praca na poziomie, do którego zwykle dążę. Dlatego postanowiłem uściślić mój przekaz – stąd edycja. Fragmenty dodane kursywą dodałem już po publikacji tekstu.

Comments

comments

Dodaj komentarz