Prawo i Sprawiedliwość pokazuje środkowy palec ludziom, ktorzy je wybrali

8735070757_da79b6d3aa_zLiczba twardych zwolenników Prawa i Sprawiedliwośći od lat pozostaje bez zmian i w żadnym razie nie byłaby w stanie zagwarantować PiSowi zwycięstwa w wyborach. Dlatego, poza narastającą niechęcią Polaków do Platformy Obywatelskiej, PiS zawdzięcza swój sukces ludziom, którzy uwierzyli w to, że PiS na który głosują nie jest już tym samym PiSem co w 2005 roku lub uwierzyli socjalnym obietnicom Beaty Szydło. Kontrowersyjne postaci, takie jak Antoni Macierewicz czy Zbigniew Ziobro, zamknięte zostały na czas kampanii w jakiejś komórce, a kryzysy spowodowane tym, że jakieś ich wypowiedzi jednak przebiły się do świadomości publicznej (takie jak sugestie Zbigniewa Ziobry o konieczności poddania sędziom kontrolom antynarkotykowym czy spiskowe teorie smoleńskie Macierewicza) były szybko i zgrabnie zażegnywane przez sprawnie działający team PR. Dlatego właśnie po ogłoszeniu wyniku wyborów cała Polska wstrzymała oddech: czy nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie urzeczywistnieniem obrazu malowanego przez Beatę Szydło, czy maska zostanie odrzucona i obudzimy się znowu w 2005 roku? 

Okazało się, że nawet najwięksi kasandryści nie byli w stanie przewidzieć aż tak czarnego scenariusza. Po upokarzającej grze na czas, w końcu ogłoszono, że Beata Szydło faktycznie zostanie desygnowana na premiera. Ale jakiego rządu!

Pomimo sygnalizowania, że najprawdopodobniejszym kandydatem na ministra obrony narodowej jest Jarosław Gowin, funkcję tą pełnić będzie paranoik Antoni Macierewicz. Tak, ten sam, ktory wierzy że katastrofa prezydenckiego Tupolewa w Smoleńsku była wynikiem zamachu. Ten sam, który mówi, że jeśli to faktycznie był zamach, oznacza to, że Polska znajduje się w stanie wojny z Rosją1. To jest także człowiek, który tak zapędził się w swoim polowaniu na agentów układu, że opublikował ściśle tajne informacje wystawiając jak na dłoni tajnych współpracowników naszego wywiadu naszym przeciwnikom2. Z oczywistych względów ciężko jest ocenić, jakie to pociągnęło za sobą konsekwencje, ale pojawiają się przecieki sugerujące, że Antoni Macierewicz jest odpowiedzialny za śmierć jednego lub kilku naszych agentów. Kiedy Janusz Palikot domagał się śledztwa w tej sprawie, Antoni Macierewicz groził pozwaniem go do sądu, jeśli ów nie będzie w stanie wykazać, żeagent “spalony” przez Macierewicza stracił w konsekwencji życie3.  Macierewicz udowadnia w ten sposób całkowity brak zrozumienia tego, jak działa wywiad (przecież spalenie jednego agenta to wystawienie na strzał wszystkich jego współpracowników i informatorów) lub też całkowity brak zrozumienia konsekwencji swojego postępowania. Choć sprawa przeciwko niemu została umorzona z powodów formalmnych (Macierewicz, jako nie pełniący funkcji publicznych, nie może być sądzony o przekroczenie uprawnień), może on mieć problemy z uzyskaniem dostępu do informacji niejawnych. A jeśli nawet nie będzie miał z tym problemu w Polsce, czy inni członkowie NATO zaryzykują dopuszczenie takiego sprzymierzeńca do swoich sekretów?

A nie jest to jedyny członek proponowanego rządu PiS, który może mieć problemy z dostępem do informacji niejawnych. Witold Waszczykowski utracił swoje uprawnienia po tym, jak w 2008 roku ujawnił w wywiadzie dla Newsweeka sekrety tajnych negocjacji z Amerykanami dotyczących tarczy rakietowej4. W rezultacie został usunięty z rządu przez swojego zwierchnika Radka Sikorskiego. Co więcej, według Gazety Wyborczej5 nowy polski minister spraw zagranicznych przyznaje się także do bycia islamofobem.

Trzecią osobą, która może mieć problem z uzyskaniem uprawnień podstawowych i niezbędnych na zajmowanych stanowisku, jest Mariusz Kamiński, wyznaczony na ministra- koordynatora służb specjalnych. Za poprzednich rządów PiSu został on mianowany szefem nowoutworzonego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które okazało się głównie narzedziem do uprawiania brudnych gierek przeciwko przeciwnikom politycznym. Mariusz Kamiński został ostatnio skazany na trzy lata więzienia i dziesięć lat zakazu piastowania funkcji publicznych za przekroczenie uprawnień6. Za jego czasów CBA próbowała na masową skalę sprowokować politycznych przeciwników do zaakceptowania przez nich propozycji korupcyjnej. W jednym przypadku CBA osiągnęło sukces – posłanka PO Beata Sawicka, uwiedziona przez agenta Tomka, czyli Jamesa Bonda na miarę IV RP, zgodziła się złamać dla niego prawo. Jeśli wyrok na Kamińskiego zostanie utrzymany w sądzie wyższej instancji, kariera nowego ministra może zostać przerwana w dość efektowny sposób.

Jeśli chodzi o sprawę Beaty Sawickiej, została ona umorzona w sądzie drugiej instancji, który zwrócił uwagę na fakt, że nie może ona być obciążana dowodami uzyskanymi dzięki nielegalnym działaniom CBA7. Jeśli zaś chodzi o agenta Tomka, jego wierność została wynagrodzona i został on posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Niestety w lutym 2015 roku poseł Tomasz Kaczmarek został zmuszony do złożenia mandatu po tym, jak ponownie, tym razem z własnej inicjatywy, złożył niezbyt chwalebną propozycję. Tym razem nieco innego rodzaju – zaproponował bowiem mężowi swojej kochanki że “zajebie mu z krzesła”8.

Wracając jednak do ministra Kamińskiego, PiS świadom jest wiszącego nad nim zagrożenia. Między innymi dlatego ministrem sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło zostanie Zbigniew Ziobro, który dopiero co o włos uniknął zostania postawionym przed trybunałem stanu9. Brakowało jedynie pięciu głosów a zmuszony byłby odpowiadać za przekroczenie uprawnień i próby podporządkowania politykom wymiaru sprawiedliwości. Wygląda na to, że tym razem będzie mu dane dokończyć rozpoczętego wówczas zadania, bo Jarosław Kaczyński już sugerował10, że prokuratura będzie podlegać bezpośrednio ministrowi sprawiedliwości. Z niedopowiedzeń wynika, że można spodziewać się także czystek wśród sędziów…

Jak zwykle widać wyraźnie, że resorty siłowe są dla Jarosława Kaczyńskiego najważniejsze. Nudne, ekonomiczne aspekty rządzenia zostały obsadzone przez ludzi nieco mniej kontrowersyjnych – wystarczy, że są oni lojalni wobec Kaczyńskiego. Nowy minister finansów, Paweł Szałamacha, były ekspert Centrum im. Adama Smitha i dawny korwinista nie wydaje się jednak na szczęście najlepszym gwarantem spełnienia obietnic wyborczych Beaty Szydło i szaleńczego zwiększenia wydatków. No i ma przynajmniej jakieś realne doświadczenie zawodowe, czego nie można powiedzić o Mariuszu Błaszczyku, ministrze spraw wewnętrznych i administracji, którego CV można by streścić słowami “Wierny giermek Kaczyńskiego od czasu do czasu pełniący z jego nadania drugorzędne funkcje państwowe”.

A jaki los czeka niedoszłego ministra obrony narodowej Jarosława Gowina? Na szczęście jest to człowiek o niezliczonych talentach. W rządzie Donalda Tuska pełnił już funkcję ministra sprawiedliwości, więc teraz skorzystał z oferowanej mu możliwosci wyboru i zdecydował się zostać ministrem szkolnictwa wyższego. Z pewnością jest to zapowiedź interesujących reform – nie tylko dlatego, że Gowin jest zwolennikiem odpłatności za studia. Nawet także nie dlatego, że PiS zapowiedział już odwrócenie procesu unifikacji polskiego świata akademickiego z systemem obowiązującym w całej Europie, co wepchnie polską naukę jeszcze głębiej do zaścianka. Po prostu: jeśli szkolnictwem wyższym zarządzać będzie człowiek, który przy okazji sprzeciwiania się legalizacji procedur in vitro mówił, że prawie słyszy płacz zarodków i czuje ich rozpacz11, to wiedzcie, że będzie się działo. Tym bardziej, że o sojuszników w tym rządzie nie będzie trudno – nawet nowy minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, jest przeciwnikiem in vitro i ciepło wyraża się o naprotechnologii12.

Zresztą, nie tylko zwolennicy niepotwierdzonych naukowo “faktów” ale także teorii spiskowych mają w nowym rządzie silną reprezentację. W tej drugiej kwestii szlakiem przetartym przez Macierewicza podążają ministrowie rolnictwa i ochrony środowiska – obaj w 2013 roku złożyli interpelacje poselskie13 domagając się stanowiska rządu w sprawie chemtrailsów14 . Minister środowiska Jan Szyszko wydaje się także być nie do końca przekonany do tego, że Globalne Ocieplenie jest faktem15. Jest on także zapalonym myśliwym i jak przystało na kogoś, kto tradycje łowieckie wyssał z mlekiem matki, aktywnie blokował zmiany w prawie mające na celu ukrócenie samowoli myśliwych16. To także właśnie on, jako minister ochrony środowiska w poprzednim rządzie PiS wydał skandaliczną decyzję o przeprowadzeniu obwodnicy Augustowa przez niezwykle cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy17. Wbrew masowym protestom obywateli, organizacji ekologicznych a także stosownych instytucji Unii Europejskiej trwał z uporem godnym lepszej sprawy przy swojej decyzji, którą udało się odwrócić dopiero po przejęciu władzy przez PO. Jego upór jednak kosztował podatników 10 milionów złotych, bowiem fragment drogi został już wybudowany i należało go wyburzyć. Te koszta to jednak pikuś jeśli weźmiemy pod uwagę, że to własnie za jego kadencji wprowadzono wyśrubowane do absurdu normy dotyczące hałasu, dzięki czemu cała polska obudowana jest dziś wszechobecnymi ekranami akustycznymi.

Nominacja Adama Lipińskiego na ministra odpowiedzialnego za kontakty z parlamentem wydaje się być kiepskim dowcipem, jeśli przypomnimy sobie, że to właśnie on zasłynął z próby przekupienia Renaty Beger aby przeszła do PiS (choć mając na uwadze, że PiS potrzebować będzie więcej głosów jeśli faktycznie chce zmienić kontytucje, być może jest to własnie właściwy człowiek na właściwym miejscu). Jednak prawdziwą wisienką na torcie, jaki przygotował nam Jarosław Kaczyński za plecami Beaty Szydło jest nominacja Dawida Jackiewicza na ministra skarbu. To człowiek o wyjątkowo mrocznej przeszłości. W 2006 roku jego żona jadąca z synem autobusem została zaczepiona przez nietrzeźwego mężczyznę. Oboje wysiedli z autobusu i zadzwonili po Jackiewicza, który wkrótce przybył na miejsce. Niestety agresywny mężczyzna zdążył się ulotnić, jednak nieco później żonie posła PiS wydało się, że widzi podonego człowieka jadącego autobusem. Bohaterski polityk niezwłocznie udał się w pościg i stanąwszy twarzą w twarz z domniemanym agresorem podjął próbę wytłumaczenia mu dlaczego zaczepianie obcych kobiet w autobusie jest zachowaniem niestosownym. W toku dyskusji popchnięty przez posła Jackiewicza człowiek przewrocił się na ziemię i doznał urazów głowy i kilka dni później zmarł w szpitalu.  Poseł Jackiewicz jednak nie stanął przed sądem, ponieważ prokurator Anna Molik umorzyła sprawę. W jej przekonaniu zachowanie Jackiewicza było uzasadnione jako obrona konieczna, aczkolwiek nie do końca rozumiem, czy aktem obrony koniecznej było także nieudzielenie pomocy nieprzytomnemu człowiekowi18.

Żeby jednak nie było, że w rządzie Beaty Szydło widzę same negatywy – Anna Streżyńska jako minister cyfryzacji wydaje się być dobrze przyjęta przez wszystkich. Dała się już wcześniej poznać jako sprawny urzędnik, kiedy jako szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ukróciła monopol Telekomunikacji Polskiej i doprowadziła do znaczącej obniżki cen komunikacji elektronicznej. Jej profesjonalizm pozwolił jej na zachowanie stanowiska nawet po tym, jak władzę od PiS przejęła Platforma. Niestety, jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Tymczasem z powodu zamieszania w kancelarii prezydenta pierwsze posiedzenie nowego parlamentu zostało zwołane w dniu, w ktorym na Malcie odbywa się szczyt UE-Afryka dotyczący jakże istotnego w tej chwili kryzysu imigracyjnego. Ustępujący premier Ewa Kopacz nie może na niego pojechać, ponieważ musi złożyć dymisję. Nowy premier Beata Szydło nie może na niego pojechać, bo jeszcze nie jest premierem. Prezydent Andrzej Duda pojechać jak najbardziej może, ale z jakiegoś dziwnego powodu nie chce. W resultacie wszystko wskazuje na to, że partia, która zapowiadała że nasza polityka zagraniczna nie będzie już jedynie spełniać zachcianek regionalnych mocarstw oddała reprezentowanie naszego kraju w ręce premiera jednego z naszych mniejszych sąsiadów19. Niektórzy żartują, że akurat w obliczu niekompetencji PiS, Bohuslav Sobotka w roli dbającego o polskie interesy na świecie może nie być takim złym wyborem, a oddanie innych obszarów władzy w ręce polityków z Pragi mogłoby nam tylko wyjść na dobre. Jednak jeśli odłożymy żarty na bok, to nasze perspektywy rysują się raczej w ciemnych kolorach. Polska najprawdopowobniej dokona gwałtownego zwrotu na prawo, a Kościół Katolicki, który już teraz ma dla większości Polaków zbyt wielki wpływ na politykę, będzie wręcz zachęcany do tego, żeby ułożył sobie nasze państwo pod siebie. Pierwszym sygnałem tego zwrotu jest deklaracja Jarosława Kaczyńskiego dotycząca powrotu tzw. Krzyża Smoleńskiego pod pałac prezydencki20. Także nowy minister spraw zagranicznych Waszczykowski już zapowiedział ostre działania przeciwko Rosji w kontekście katastrofy smoleńskiej.

Jedno jest pewne: PiS świadom jest tego, że ciemny lud po raz drugi nie da się nabrać na ten numer z “umiarkowanym PiSem na pierwszym miejscu stawiającym sobie dobrostan Polaków”. Dlatego muszą działać szybko, zabezpieczając swoje interesy w tak wielu instytucjach państwowych jak to tylko możliwe i okopując się przeciwko perspektywie utraty władzy nawet za cenę rozmontowania systemu demokratycznego w Polsce. Nagle Węgry Orbana nie wydają się być takim najgorszym scenariuszem…


Zdjęcie: Piotr Drabik, CC 2.0

Artykuł opublikowano w portalu Britske Listy


1 http://polska.newsweek.pl/macierewicz–smolensk-to-wojna–platforma–zrobcie-cos-,90916,1,1.html .

2http://www.wiadomosci24.pl/artykul/macierewicz_ujawnil_naszych_agentow_i_zlamal_tajemnice_panstwowa_abw_chce_wznowienia_sledztwa_295859.html

3 http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/438555,wsi-janusz-palikot-pyta-o-odpowiedzialnosc-antoniego-macierewicza.html.

4http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1639987,1,witold-waszczykowski-w-butach-sikorskiego.read

5http://wyborcza.pl/1,75968,19164019,witold-waszczykowski-szef-msz-islamofobem.html

6http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1614205,1,mariusz-kaminski-byly-szef-cba-skazany-na-wiezienie-bez-zawieszenia.read

7http://natemat.pl/95639,sawicka-uniewinniona-przez-sad-najwyzszy-akcja-cba-i-agenta-tomka-nielegalna

8http://polskiepiekielko.pl/kompromitacja-agenta-zajeie-ci-z-krzesla-tomka-dal-sie-podsluchac-amatorom/

9http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/zbigniew-ziobro-przed-trybunal-stanu-pis-po-solidarna-polska,580099.html

10http://pl.blastingnews.com/polityka/2015/06/jaroslaw-kaczynski-idzie-na-wojne-z-sedziami-czyli-jak-pis-zmierza-sprawowac-wladze-00459073.html

11http://wiadomosci.wp.pl/gid,17736906,gpage,5,img,17737054,kat,1342,title,Politycy-klekaja-przed-Kosciolem,galeria.html

12http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,5233,lekarzom-najblizszy-projekt-gowina.html

13http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=2FB86C06 and http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=0A8244A2

14https://cs.wikipedia.org/wiki/Chemtrail

15http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/szyszko-globalne-ocieplenie-bylo-decyzja-polityczna,9085670552

16http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/biuletyn.xsp?documentId=ABA1986452E6D44EC1257E750049139D

17http://wyborcza.pl/1,79163,3898851.html

18http://polska.newsweek.pl/tato-go-zmiksowal,91007,1,1.html

19http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19167884,na-szczycie-ue-polske-bedzie-reprezentowalo-inne-panstwo-trzaskowski.html?lokale=wroclaw#BoxNewsImg

20http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19168798,miesiecznica-smolenska-polaczona-ze-swietem-niepodleglosci.html#Czolka3Img

 

Comments

comments

One Reply to “Prawo i Sprawiedliwość pokazuje środkowy palec ludziom, ktorzy je wybrali”

  1. […] że to przesada, to chciałem wam tutaj przypomnieć, że szefem służb specjalnych jest skazany na karę więzienia za przekroczenie uprawnień i nielegalnie ułaskawiony przez prezydenta … No ale przynajmniej wierny PiSowi kryminalista nie popełni takiej zbrodni jak opublikowanie na […]

Komentarze są zamknięte.